V našom predchádzajúcom článku ste sa dozvedeli o tom, čo to tá nespavosť vlastne je. Ak však stále neviete ako na to, v tomto dieli vám prezradíme tie najoverenejšie tipy, ako najrýchlejšie zaspať a užívať si kvalitný a hlboký spánok.

Zlepšením spánku sa zlepšuje celkové fyzické zdravie, imunita a pozornosť počas dňa. Taktiež sa posilňuje vaša pamäť a ukladanie spomienok z predchádzajúceho dňa. Spánok má nemalý vplyv aj na našu náladu, preto by ste riešenie problémov so zaspávaním nemali odkladať.

Skôr ako si ľahnete do postele

Ako najrýchlejšíe zaspať a spať ako bábätkoPočuli ste už o spánkovej hygiene? Veľa ľudí hovorí, že nevedia ako rýchlo zaspať. Pritom nedodržujú základné spánkové odporúčania. Čo by ste teda mali pred spaním robiť a čoho sa vyvarovať? Ako zaspať bez liekov a čo najprirodzenejšie?

Žiadne kardio

Dve až tri hodiny pred spaním nerobte žiadne namáhavé cvičenie. Vhodné sú skôr utlmujúce aktivity, napríklad joga alebo prechádzka na čerstvom vzduchu. Namáhavé cvičenie by vám aktivovalo sympatikus – boli by ste nabudení, s vyššou srdcovou frekvenciou a plný adrenalínu. To by vám znemožňovalo zaspatie.

Naopak prechádzka a čerstvý vzduch vás príjemne uvoľnia a vaša srdcová frekvencia sa nezvýši. Pri joge dochádza k relaxácii tela aj mysle. Preto je odporúčanou aktivitou pre ľudí, ktorí nevedia ako najrýchlejšie zaspať.

Káva najneskôr poobede

Vyhnite sa alkoholu, čiernemu a zelenému čaju, káve a energetickým nápojom. Obsahujú totiž vysoký podiel kofeínu a teínu. Energetické nápoje sú zas plné cukru, ktorý tiež pôsobí na náš organizmus povzbudzujúco.

Ak ste poobede unavení, no nechcete si dať kávu, skúste si radšej krátko no osviežujúco zdriemnuť. Maximálne však 20 minút. Dlhšie poobedné vyspávanie by vám skomplikovalo večerné zaspávanie.

Ako zaspať - nepite kávu v neskorých hodinách

Škodlivé modré žiarenie. Odkiaľ pochádza?

Modré žiarenie je emitované z našich najviac používaných prístrojov v domácnosti. Preto odložte počítač, notebook, telefón. Ich žiarenie do vášho mozgu vysiela budivé signály, a preto sa necítite unavený.

Vhodné je naopak červené svetlo. Ak máte doma žiarovku s rôznymi farebnými spektrami, práve odtiene červenej vo vás nabudia príjemný, relaxačný pocit vhodný pred spaním.

Večer postupne znižujte osvetlenie domácnosti. V tme sa nám produkuje hormón spánku – melatonín (recenziu na tento známy prípravok si môžete prečítať tu). Umelým osvetlením, ktoré máme všetci v domácnosti však telu vysielame signály, že ešte neprišiel čas oddychu. Preto si skúste večer posedieť pri tlmenom svetle alebo dokonca len pri sviečke.

Kniha, najlepší priateľ človeka

A čomu sa teda venovať, keď nebudete používať smartfóny a notebooky? Čítajte si. Zapnite si ku knihe príjemnú relaxačnú hudbu, alebo si čítajte len tak potichu. K celkovej atmosfére pomáha aj aromolampa. Zvoľte éterické oleje s vôňou harmančeka, levandule, rozmarínu alebo medovky.

Meditácia vás upokojí

Meditácia pomáha pri liečbe nespavostiMeditácia pred spaním je veľmi efektívny spôsob ako sa ukľudniť a zaručiť svojmu telu super spánok. Počas meditácie si predstavujte pokojné miesto, v ktorom sa cítite v bezpečí. Pomocou meditácie upokojíte svoje myšlienky a ponoríte sa do seba.

Meditácia nevyžaduje žiadne špeciálne pomôcky. Jednoducho sa pohodlne usadíte a budete pozorovať svoj dych. Čím dlhšie budete meditovať, tým hlbšie bude vaše dýchanie. Benefitom meditácie je zlepšenie vašich povahových vlastností v bdelom stave. Ak neveríte, vyskúšajte si to sami (krátka príručka – ako na meditáciu).

Čo bude na večeru?

Naše telo nie je schopné súčasne spať a tráviť ťažké jedlá. Určite sa vám už stalo, že po prejedení sa alebo zjedení ťažkého jedla ste sa prevaľovali v posteli a modlili sa za to, ako hneď zaspať.

Niektoré jedlá naopak pomáhajú a podporujú spánok. Je to vďaka hormónu tryptofán z ktorého potom vzniká melatonín, najvýznamnejší hormón spánku. Tryptofán sa nachádza napríklad v morčacom mäse a mlieku.

Ak si pripravíte mlieko s medom, urobíte dvakrát tak dobre. V mede sa nachádza hormón orexín, ktorý tiež pomáha pri navodení spánku. Vhodné sú tiež mandle a banány – majú vysoký podiel serotonínu.

Váš jedinečný rituál

Pamätáte si na vášho plyšového macka z detstva? No plyšový macko už nemusí byť stále ten istý. Dôležitý je pocit istoty, zvyku, stereotyp. Vytvorte si pred spaním nejaký rituál. Môže to byť napríklad teplý kúpeľ, po ktorom sa budete zaručene cítiť zrelaxovaný a pripravený do postele.

Z aktivít sú vhodné knižky, žiadny telefón a už vôbec nie príprava na druhý deň do práce. Ďalej to môže to byť napríklad šálka vášho obľúbeného čaju, ideálne sú bylinkové čaje na spanie, ktoré vám pomôžu aj pri samotnom zaspávaní. Najlepší čaj na spanie by mal obsahovať bylinky ako valeriána, medovka, chmeľ, levanduľa.

Bylinné čaje vám pomôžu zaspať a zrelaxovať

Dôležité je to, kde spíme

Miestnosť v ktorej spíte neprekurujte. Vhodnejšie sú skôr menej vyhriate miestnosti. Postarajte sa aby bolo v miestnosti dostatok tmy a ticha. Ak bývate v hlučnejších častiach mesta, prípadne váš partner chrápe, vyskúšajte štople do uší.

Dbajte na kvalitné matrace a anatomické tvrdé vankúše. Ráno sa zobudíte svieži a bez bolesti chrbtice. Zvoľte si pohodlné pyžamo z prírodných materiálov, v ktorom sa bude teplota vášho tela prirodzene regulovať.

Ako zaspať keď sa nedarí

Ak ste v posteli a nedarí sa vám zaspať, skúste na chvíľku nejakú monotónnu činnosť. Znova sa vráťte ku knihe alebo vyskúšajte dlho odkladané žehlenie. Takáto činnosť vás po chvíľke unaví a vy sa vrátite do postele a zaspíte. V žiadnom prípade nepoužívajte v posteli telefón, ak sa vám nedá spať.

V ďalšom našom článku sa pozrieme na tabletky na spanie dostupné bez predpisu. Ak ste vyskúšali všetky dostupné metódy, no nedarí sa vám spávať, tento článok vám poradí ako hneď zaspať s pomocou bezpečnej a nenávykovej tabletky.

Zhrnutie – ako najrýchlejšie zaspať

Naše tipy ako zaspať – 12 zaručených tipov:

 1. Joga alebo prechádzka pred spaním
 2. Žiadna káva, čierny či zelený čaj
 3. Odložte mobil, tablet, notebook
 4. Meditácia
 5. Čítanie, aromoterapia
 6. Vhodné jedlo (nie príliš ťažké jedlá na večer)
 7. Bylinkové čaje na spanie
 8. Rituál
 9. Teplá vaňa
 10. Adekvátna teplota miestnosti
 11. Štople do uší
 12. Zatiahnuté závesy

Zdroje:

Grafické zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Ďalší článokNemôžem zaspať! Príčiny nespavosti a liečba
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré portály, napríklad Zdravoveda alebo Slovenský pacient. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Please enter your comment!
Please enter your name here